Grundskolens andet trin (1. kl.-2.kl.) svarende til CP-CE1
I 1. og 2. klasse har eleverne en let tilgang til viden i kraft af deres færdigheder i læsning og matematik. De opnår forståelse af tid og rum, viden om verden og lærer at beherske det specifikke sprog, som hører til området. De har deres første øvelser, både som observanter og som deltagere. Eleverne begynder at tilegne sig de grundlæggende færdigheder, der skal til for at bestå prøven i IT og Internet (B2i). De introduceres til og bruger de basale funktioner på computeren.
Forståelse for tid og rum
Introduktion til den levende verden, materien og elementerne
Grundskolens tredje trin (3. kl.-4.kl.-5.kl.) svarende til CE2-CM1-CM2
Naturvidenskabelige forsøg og teknologi har til formål at skabe forståelse og beskrive den reelle verden, både naturens og den menneskeskabte, at lære at bevæge sig i verden og at forstå de forandringer, som er skabt af menneskelig aktivitet. Når disse ting undersøges og studeres giver det eleverne mulighed for at skelne mellem på den ene side fakta og hypoteser, som kan undersøges og på den anden side mening og tro.
Observation, spørgsmål, forsøg og afprøvning af argumenter, for eksempel, som efter læringsprincippet "Hånden til poten" (A Main à la pate) er afgørende for at nå målene. Derfor undervises i viden og færdigheder gennem forsøg og undersøgelser, som udvikler nysgerrighed, kreativitet, kritisk syn og interesse for videnskabelig og teknisk udvikling.
Eleverne, som er blevet bevidste om følsom tilgang til naturen, lærer at være ansvarlige overfor miljøet, den levende verden og helbredet. De forstår at bæredygtig udvikling handler om at nuværende og kommende generationers behov. De lærer at gebærde sig i dette perspektiv gennem undervisning i menneskelig kultur og samfundsfag.
Elevernes arbejde består i forskellige skriftlige opgaver, for eksempel i et observationshæfte eller en erfaringsbog.
Himmel og Jors
Materien
Energi
Enhed og forskelligheden af det levende
Liv
Hvordan virker menneskekroppen og helbredet
Mennesker i deres miljø
Tekniske genstande